Raport Firmy Szkoleniowe w Polsce

Potencjał każdego biznesu to nie jedynie majątek trwały, marka i referencje lub prestiż, ale również posiadane licencje. Czasem właśnie to od nich zależy znaczenie firmy na rynku, bez względu na sektor działania. Dlatego nie będzie żadnym zaskoczeniem, że nasze biznesy niezwykle często inwestują w rozwój swojej kadry. Od jakiegoś czasu można zaobserwować w szkoleniowym biznesie wyraźną prosperitę. Nie zmienił tego nawet niedawny krach na rynkach gospodarczych.

Od początków wolnego rynku w Polsce szczególną popularnością cieszą się programy rozwojowe – wynika z materiału Ranking Szkolenia Zarządzanie. Nie jest tajemnicą, że osoby zarządzające o wysokich umiejętnościach to podstawa biznesowego przedsięwzięcia. Przedsiębiorstwa regularnie proponują warsztaty z nadzorowania nad projektami, z rozwoju osobowości, automotywacji albo z budowania zaangażowania.

Treningi takie określane są jako otwarte i zamknięte. Te ostatnie organizowane są na zlecenie zainteresowanych korporacji. Szkolą się w nich tylko kierownicy tych spółek. Warsztaty otwarte, jak sama nazwa wskazuje, zarezerwowane są dla każdego, kto jest zainteresowany daną problematyką. Warto wspomnieć, że uczestnicy szkoleń otwartych muszą zazwyczaj regulować płatność za nie własnym sumptem. Rzecz jasna, zaangażowanie kapitałowe w nasze umiejętności to większa szansa na awans.

Nauczaniem na warsztatach biznesowych parają się przeważnie profesjonalni trenerzy. Większość z nich posiada duże doświadczenie w konkretnej dziedzinie, np. w technikach kierowania ludźmi, w coachingu, asertywności itd. Wykładowcy muszą mieć nie wyłącznie dużą i wyczerpującą znajomość tematu, ale także właściwe cechy charakteru. Przecież chodzi o to, żeby informacje w stosowny sposób eksplikować uczestnikom szkolenia. Mile widziana jest także przygotowanie z komunikacji werbalnej i niewerbalnej, sprawność przygotowywania prezentacji oraz podtrzymywania relacji międzyludzkich.

Technika organizacji kursów biznesowych jest zazwyczaj porównywalna. Wykorzystuje się transmisje multimedialne, praca indywidualna, działania w grupach jak również pisemna kontrola zdobytej wiedzy. Zdarza się, że ustalane są również uzupełniające spotkania pogłębiające wiedzę po uczestniczeniu w warsztatach. Im bogatszy temat, tym bardziej rozciągnięte w czasie spotkania, zaprojektowane nawet na cztery dni.

Rynek szkoleń rozwija się dynamicznie i jest prawie pewne, że ta koniunktura nie nie ulegnie zmianie w niedalekiej przyszłości. Coraz popularniejsze są również imprezy integracyjne połączone z szkoleniami. Ich niezwykłą wartością jest nie tylko sposobność szkolenia, ale również scalenie zespołu pracowników.

02.10.2014. 13:56